top of page

PR w walce z dezinformacją

Rewolucja technologiczna, wraz z którą świat opanowały smartfony, spowodowała nową jakość w upowszechnianiu treści. Przeciwdziałanie dezinformacji stanowi dziś wielkie wyzwanie zarówno dla przedsiębiorstw, jak i organizacji. Kluczową rolę w walce z fałszywymi informacjami odgrywa odpowiednio przygotowana strategia PR. Jakie działania powinny być podejmowane, aby zabezpieczyć się przed atakami?


Z tekstu dowiesz się:

  • Czym jest dezinformacja

  • Rodzaje dezinformacji

  • Jak przeciwdziałać powstawaniu fałszywych informacji

  • Jak za pomocą działań PR wygrać z dezinformacją


Czym jest dezinformacja

Działania dezinformacyjne, czyli celowo fałszywe lub wprowadzające w błąd treści, kosztują marki miliardy dolarów rocznie, niszczą zaufanie do organizacji i w negatywny sposób wpływają na społeczeństwo. Jaki jest sekret sukcesu dezinformacji? Im więcej wiadomości publikowanych w internecie – tym trudniej je zweryfikować. Fałszywe komunikaty mają w teorii skłonić odbiorcę do zachowania zgodnego z interesami nadawcy wiadomości. W praktyce wiele zależy od sposobu oraz szybkości reagowania atakowanej firmy lub podmiotu, całe szczęście istnieje szereg sprawdzonych sposobów na skuteczną walkę z nieprawdziwymi informacjami.


Rodzaje fałszywych treści

Misinformacja to fałszywa wiadomość udostępniana bez zamiaru manipulowania ludźmi - jej przykłady to: dzielenie się plotkami czy też niezamierzone błędy w publikacjach. Disinformacja to tworzenie lub powielanie nieprawdziwych w treści w celu osiągnięcia określonych korzyści. Dezinformacja przybiera wiele form, z których najbardziej powszechne to: nieprawdziwe związki, gdy na pierwszy rzut oka możemy wyciągnąć błędne wnioski, czyli słynny clickbait. Treści wprowadzające w błąd - czyli mylące przedstawienie sprawy, osoby w niekorzystnym świetle. Przykładami tego typu działań są stronnicze wybieranie statystyk, cytatów, kadrów zdjęć. Nieprawdziwy kontekst występuje, gdy treści łączone są z nieprawdziwymi informacjami. Przykładem takie działania jest udostępnienie zdjęcia w kontekście różnym od pierwotnego, aby dopasować je do nowej narracji. Treści sfabrykowane często doskonale imitują rzeczywistość, a im więcej zawierają w sobie pierwiastka prawdy, tym trudniej się przed nimi bronić, to rodzaj dezinformacji o potencjalnie silnej mocy rażenia.


Jak przeciwdziałać zmanipulowanym treściom?

Każda organizacja posiada czułe punkty, bardziej podatne na możliwe ataki. Współpraca z agencją PR pomoże w ich ustaleniu oraz wspólnym wytyczeniu planu na wypadek kryzysu wizerunkowego. Podstawowym działaniem wyprzedzającym fałszywe treści jest stały monitoring zarówno publikacji w internecie, jak i całego otoczenia biznesowego. Monitoring mediów jest swoistą podstawą działań podejmowanych przez zaufaną agencję PR. Jeśli działania social listeningowe wykryją na przykład nagły nieuzasadniony wzrost negatywnych publikacji, tym więcej czasu będziecie mieli, aby w stanowczy sposób odpowiedzieć na działania dezinformacyjne. Pamiętaj również, aby twoje przedsiębiorstwo prowadziło transparentną komunikację na temat podejmowanych przez was działań. Warto dzielić się nimi w social mediach oraz współpracować z uznanymi partnerami.


PR w skutecznej walce z dezinformacją

Złap oddech. Jedną z pułapek, w które potrafią wciągnąć fake newsy jest zbyt szybka i impulsywna reakcja. Daj sobie chwilę na strategię. Jeżeli podejmiesz działania wyjaśniające od razu, to często wyrządzisz sobie i organizacji więcej szkody niż pożytku. Zamiast tego, weź głęboki oddech i skontaktuj się z działem komunikacji oraz agencją PR, aby wspólnie zaplanować następne działania. Przeanalizujcie zarzuty i przeprowadźcie je przez słynną zasadę 5R:

  • Co zostało powiedziane i zasugerowane?

  • Gdzie informacja została opublikowana?

  • Kiedy?

  • Kto ją opublikował i jaka mogła być jego motywacja?

  • Dlaczego zostałeś zaatakowany i co za osoba może zyskać?

Mając te informacje, możesz podjąć skuteczną walkę. Warto, abyś na drodze do prawdy przestrzegał kilku ważnych zasad.


1. Jeśli to twój błąd - szybko go popraw i przeproś

Dezinformacja szerzy się z wielką prędkością, ale ty musisz ją wyprzedzić. Jeżeli twoja firma przez pomyłkę, nieumyślnie popełniła błąd, zaproponuj zmianę, gdy tylko się o nim dowiesz. Przyznaj się do błędu publicznie i poinformuj odbiorców, co zrobisz, aby upewnić się, że to się więcej nie powtórzy. Prowadź transparentne działania wyjaśniające sytuację oraz przedstaw, z jakiego powodu doszło do danej sytuacji. Wiarygodność i szczerość to silne oręże w walce z niekorzystnymi informacjami. Następnie wprowadź działania, do jakich się zobowiązałeś i poinformuj o tym klientów oraz współpracowników.


2. Zaprzecz nieprawdziwym treściom, skorzystaj z kontekstu

Aby wygrać z dezinformacją, możesz zaprzeczyć fałszywej treści (zaprzeczenie proste) lub udzielić wyjaśnienia w szerszym, opartym na faktach kontekście (obalenie poparte faktami). Wyniki badań naukowych udowodniły, że zdecydowanie bardziej skuteczne jest drugie podejście. Zaprzeczenie ma wyraźny wpływ na zmniejszenie fałszywych poglądów u odbiorców dopiero po przedstawieniu pełnego przyczynowo skutkowego przebiegu.


3. Zmień narrację

Najlepszym sposobem na pokonanie fałszywych informacji jest sformułowanie wybranej przez ciebie narracji. Kontrolowanie historii ma wielką moc już od tysięcy lat. Zamień swoją obronę w konkretną opowieść: o pracowniku, o twojej firmie. Nie powinieneś skupiać się wyłącznie na korygowaniu informacji. Opowiedz ludziom, czego ta historia cię nauczyła i w jaki sposób wpłynie na funkcjonowanie twojej firmy. Zaplanowanie narracji pozwoli ci pokazać się ze strony nie tylko osoby prostującej nieprawdę, ale również eksperta, który na niesprawdzone wiadomości reaguje w profesjonalny i stonowany sposób. Kryzys to idealny moment na budowanie w odbiorcach poczucia obcowania z marką godną zaufania.


4. Korzystaj z treści najwyżej jakości. Bądź transparentny

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się dezinformacji, organizacja powinna wykorzystywać najwyższej jakości informacje. Współpracować z zaufanymi partnerami, dbać o przestrzeganie norm w miejscu pracy. Praca z cenionymi współpracownikami oraz przejrzystość zasad pozwolą podnieść reputację firmy oraz sprawią, że ewentualne działania dezinformacyjne już na wstępie będą mniej skuteczne. Ustal jasne zasady, a następnie dbaj o ich przestrzeganie.


Podsumowując, fałszywe lub częściowo niezgodne z prawą informacje są dzisiaj jednym z wielu zagrożeń dla firm. Jednak specjaliści PR, mogą cię przygotować na uderzenie oraz wytyczyć z tobą plan postępowania, dzięki czemu żadna sytuacja cię nie zaskoczy. Dobra strategia zminimalizuje straty, a czasem nawet obróci je w zysk.


Comments


bottom of page