top of page

Trend – video content

Społeczeństwo pokochało video content – to najchętniej obecnie oglądany format treści na świecie. Firmy coraz chętniej uwzględniają tę formę przekazu w trakcie swoich kampanii. To doskonała okazja, aby przedstawić dużą liczbę informacji w krótkim czasie. Pokazanie usługi, produktu, planów – poprzez zwizualizowanie ich – przekłada się realnie na zyski przedsiębiorstw. Dlaczego video content jest dla odbiorców bardziej atrakcyjny? Jak tworzyć formaty mogące być dla nich interesujące?


W tekście dowiesz się o tym:

  • Dlaczego warto korzystać z treści wideo

  • Jak prowadzić kampanie z video contentem

  • Jakie formaty powinniśmy używać w działaniach komunikacyjnych


Dlaczego odbiorcy wybierają formę video

Jak najskuteczniej przyciągnąć uwagę internautów? To pytanie, które zadaje sobie wiele przedsiębiorstw oraz agencji. Szczególnie w roku, w którym działania muszą być szczególnie przemyślane – ze względu na częściowo ograniczone budżety. Czy docierać do odbiorców za pomocą tekstu, treści wizualnych, a może poprzez grafiki? Oczywiście głównym podejrzanym są formaty video. Ich wielkim atutem jest to, że nie wymagają tak dużego skupienia, co jest szczególnie istotne ze względu na obowiązki w życiu każdego z nas. Ludzie chcą wykorzystywać czas efektywnie – zdobywając dużą ilość informacji w krótkim czasie, a właśnie to jest ogromną zaletą treści video.


Jest to szczególnie przydatne przy treściach reklamowych. Czynność oglądania jest pasywna, może kojarzyć się z relaksem. Sprawia to, że gdy mamy wybór pomiędzy czytaniem, a obejrzeniem filmu – najczęściej wybierana jest ta druga opcja. Filmy przybierają różne formy. Czasami jest to kilkuminutowy film zawierający specjalistyczne informacje, w innych przypadkach – animacje przedstawiające ofertę, aż po kilkusekundowe materiały na TikToku. Dlatego coraz więcej materiałów filmowych wykorzystywanych jest w strategiach komunikacyjnych.


Jak skutecznie wykorzystać format video w komunikacji?

Nie jest to proste zadanie, jednak z pewnością jest to wyzwanie, z którym warto się zmierzyć. Efektywne wykorzystywanie materiałów video w komunikacji powinniśmy zacząć od procesu planowania. Powinniśmy sobie odpowiedzieć na kluczowe zagadnienie, czyli: jaki jest konkretny cel, podejmowanych przez nas działań. Wiele zależy od grupy docelowej, do jakiej chcemy dotrzeć. Warto publikować nasze materiały na platformach społecznościowych, z uwzględnieniem grupy wiekowej oglądającej najczęściej dane medium. Związane jest to z odpowiednimi formatami, długościami nagrywanego materiału.

Treści wideo w kontekście działań PR powinny być działaniami wielokanałowymi, mającymi na celu dłuższą perspektywę zbudowania wśród odbiorców pozytywnego wizerunku firmy. Nagrywanie treści wizualnych promuje markę, zwiększa świadomość o świadczonych usługach i produktach oraz angażuje internautów, w tym potencjalnych klientów.

Marka i autentyczne historie. Video reportaże

Video reportaże znakomicie wpisują się w trend storytellingu. Tworzą najbardziej autentyczne z historii, dotyczące prawdziwych ludzi. Tego typu forma porusza odbiorców, dając okazję do tego, aby zaprezentować się jako transparentna marka z wartościami. Format ten może być wykorzystywany na wielu płaszczyznach kontaktu z klientem. Będzie on świetnym uzupełnieniem strony z produktami. Może też stanowić kluczowy element narracji prowadzonej na firmowym kanale Youtube.

Filmy z klientami odwiedzającymi firmę, relacjami związanymi z waszymi eventami czy opowieści pracowników oraz klientów, którzy skorzystali z waszych usług. Pokażcie wasze wspólne historie. Stanowi to doskonałą okazję do pokazania was jako firmy godnej zaufania i transparentnej, co w dłuższej perspektywie realnie przekłada się na zyski przedsiębiorstwa.


Filmiki na TikToku

Początkowo pojawił się jako aplikacja dla młodszych osób, dziś poprzez swoje zasięgi stanowi wielką szansę oraz wyzwanie dla firm. Stworzenie wiarygodnej kampanii, która stanie się viralem nie jest proste, szczególnie ze względu na młodą publikę na tej platformie, wyczuloną na każdy fałsz w przekazie. TikTok to 750 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. Publikowane filmiki mają od kilku do kilkunastu sekund i właśnie tyle masz na zareklamowanie produktu, usługi, często w całkowicie nieoczywisty sposób. Dzięki zaawansowanym algorytmom platformy, na portalu popularność mogą zdobyć również filmiki nakręcone przez osoby nieposiadające dużej ilości obserwatorów. Zdarza się, że popularność zdobywają kreatywne rolki prezentujące pracę w danym miejscu.


Jak pokazują badania przeprowadzone przez TikToka, 46 proc. użytkowników twierdzi, że używa platformy, aby odkrywać nowe treści. Społeczność ta jest również o 15 proc. bardziej skłonna do zakupu od małych, niezależnych przedsiębiorstw w porównaniu do innych platform. Jakie treści więc publikować na TikToku? Filmiki mają maksymalną długość 60 sekund. Warto tworzyć treści, które są odpowiedzią na dany trend lub zmodyfikować go pod nasze potrzeby, ale zachowując pewne jego cechy, które pomogą nam zdobyć zasięgi. Trzeba również dobrze znać humor, wyróżniający tą platformę spośród innych. Warto również starać się publikować własne, autorskie materiały, walczące o zaangażowanie odbiorców. One również mogą stać się viralem.


Z jakich form video korzystać w komunikacji firmy

Istnieje kilka różnych typów działań video, które warto propagować w swoich działaniach komunikacyjnych. Pierwsza z nich to Testimonial należy go umieszczać przede wszystkim w miejscach, w których klient ma największy kontakt z marką, czyli gdzie znajdują się jej usługi oraz produkty. Najczęściej jest to więc strona internetowa, ale może to być również kanał firmy na Youtubie. Kolejnym formatem są video tutoriale, czyli materiały eksperckie, poprzez które widzowie mogą zobaczyć, jak wykonać jakąś czynność krok po kroku. Tutoriale najczęściej kojarzone są z branżą elektroniczną, komputerową oraz kosmetykami. W praktyce jednak można wykorzystać ich potencjał w każdym rodzaju prowadzonej działalności. W związku z tym warto regularnie sprawdzać statystyki na naszych stronach oraz całych wyszukiwarek. Jeśli ludzie szukają odpowiedzi na szczegółowe pytania – wytłumacz im te zagadnienia w formie filmiku.


Z kolei unboxingi to jedna z ulubionych form youtuberów. Tworząc unboxing, możesz zaprezentować całą usługę, łącznie z procesem dostarczenia przesyłki do klienta. Pokaż, że twoja firma to coś więcej niż produkty, to cała historia, która na koniec ląduje w dłoniach zadowolonych klientów. Webinary, czyli szkolenia online. Pomagają zdobywać wiedzę, a dzięki transmitowaniu materiału na żywo, dają możliwość zacieśnienia relacji z klientami, przedstawiając twoją firmę jako ekspertów w swoich dziedzinach, co zdecydowanie może przełożyć się na realne zwiększenie zysków przedsiębiorstwa. Videoblogi – pomagają w łatwy sposób nawiązać kontakt z odbiorcami, dając zarazem znakomitą szansę na zaprezentowanie szerokiej gamy produktów oraz dają możliwość na wzbudzenie sympatii oraz zaufania.

Storytelling – każda firma posiada swoją unikatową historię. Materiały video od długich form na Youtubie, po krótkie rolki, filmiki i relacje na Instagramie czy TikToku, dają możliwość, aby ta opowieść wybrzmiała w pełni i była spójna. Prezentuj więc wasze doświadczenia w formie historii. Nic tak nie przekonuje do marki, jak wiarygodność, a treści video są w dzisiejszych czasach niezbędne do odniesienia sukcesu w komunikacji marki.Comments


bottom of page