Emocje są najważniejsze, czyli dlaczego warto postawić na kampanię viralową


Spece od reklamy już dawno zauważyli, że sprzedaż usług i produktów polecanych innymi niż tradycyjne media kanałami jest bardzo duża i systematycznie wzrasta. W dobie Internetu trzeba było jednak pomyśleć o zmianie i uaktualnieniu dotychczasowych narzędzi. W ten właśnie sposób narodził się współczesny viral marketing, który z miejsca stał się jedną z najpopularniejszych metod do uzyskiwania pożądanego efektu w biznesie. Dlaczego jest skuteczny? Nazywany też marketingowym wirusem może się w bardzo szybkim tempie rozprzestrzeniać - na przykład jako załącznik maila, tapeta na telefon czy komputerowy pulpit, artykuł, filmik lub nawet umieszczana w mediach społecznościowych infografika, hashtag. Możliwości jest mnóstwo. Powodzenie takiej kampanii zależy jednak od kilku kluczowych czynników.


Viral Marketing istnieje tak długo, jak samo pojęcie reklamy w ogóle. Kiedyś były to po prostu przekazywane z ust do ust opinie. Dziś to kliknięcie przycisku „udostępnij” i obserwowanie, jak nasz kontent w ułamku sekundy dociera do kilkuset albo i więcej osób, które po chwili mogą zrobić to samo – podzielić się treścią ze znajomymi i innymi użytkownikami sieci. Po tym właśnie można poznać dobry viral – to częstotliwość wyświetleń i współczynnik zaangażowania lub ewangeliści naszej idei do czasu, jaki upłynął od momentu pojawienia się reklamy czy pomysłu w Internecie. Warto też pamiętać, że sama koncepcja nie może być nachalna. Najlepszy jest atrakcyjny i subtelny kontekst, w który pozycjonujemy firmę i przekaz marketingowy. To jeden z najważniejszych elementów takiej strategii, który gwarantuje, że viral skupia się głównie na treści i merytorycznej zawartości. Częstym zabiegiem jest też wymyślanie chwytliwych haseł, które będą jednoznacznie kojarzyć się z daną firmą i zostaną na długo zapamiętane.


Virale w żadnym wypadku nie powinny kojarzyć się odbiorcom z reklamą. Ta zdecydowanie bardziej irytuje, niż zachęca. Przekaz wirusowy dociera natomiast do grona internautów, którzy się znają. To sprawia, że postrzegamy go pozytywnie. Podprogowo wiemy, że skoro nasi znajomi udostępniają go na przykład na wallu swojego Facebooka, to warto zwrócić na niego uwagę. Odbiorcy bowiem znacznie chętniej zainteresują się reklamą video, zdjęciem czy hasłem reklamowym, które nie wygląda na komercyjne i jak standardowa reklama oraz które są rekomendowane przez osoby nie będące anonimowymi, a liderami opinii.


Jaka powinna być kampania viralowa? Przede wszystkim powinna oddziaływać na emocje odbiorców. Może być sentymentalna, zabawna i motywująca. Może być także wzruszająca czy w końcu nawet bazować na negatywnych emocjach - wówczas ważne jest jednak, aby przeprowadzić ją bardzo umiejętnie - tylko wtedy nie wywoła odwrotnego, niż oczekiwany skutku. Faktem jest jednak, że mając wpływ na to, co odbiorcy czują mamy prawie stuprocentową pewność, że chętnie udostępnią oni nasze treści. Zaciekawiony internauta to przecież potencjalny klient!


Ważne jest też obserwowanie trendów i wpasowanie ich w swój kontent oraz wybranie odpowiedniej platformy, która pomoże dotrzeć do możliwie jak największej ilości użytkowników w określonej grupie docelowej. Taki viralowy przekaz sam się nakręca, a do tego jest tańsza i skuteczniejsza od tej tradycyjnej.


Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie czy marketing wirusowy ma powodzenie i czy warto stosować go promując markę, odpowiadamy TAK. Nie powinien on być jednak pierwszym wyborem. Nieoficjalny charakter takiej reklamy nie pozwala opierać się tylko i wyłącznie na niej, ale może być świetnym uzupełnieniem już istniejącej kampanii lub komunikacji firmy. Pamiętajmy też, by nie ograniczać się tylko do mediów społecznościowych. Musimy znaleźć się tam, gdzie są nasi odbiorcy. Dobrym zabiegiem jest więc krzyżowanie ze sobą przeróżnych platform - umieszczanie filmików na YouTube, tworzenie wpisów na blogi czy promowanie marek na Instagramie.

© 2020 BY ROCKET SCIENCE SP.