top of page

Trendy w Content Marketingu

Zaktualizowano: 30 gru 2021


Content marketing dziś

Kiedyś zwyczajny eksperyment i po prostu popularne hasło - dziś jedna z ważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o strategię marketingową każdej marki. W dzisiejszych czasach Content Marketing jest koniecznością i czymś, bez czego nie poradzi sobie żadna firma. Dzięki niemu mamy jasną wizję tego, co działa, a co jest zupełnie niepotrzebne do tego, by zaistnieć w świadomości klientów. Dziś konsumenci oczekują wysoce spersonalizowanego doświadczenia użytkownika. Potrafią także niemal od razu odrzucić takie informacje, które z ich punktu widzenia są mało istotne.


Jeśli więc Wasza marka regularnie publikuje dobrze napisane, rzeczowe treści, które zaspokajają potrzeby odbiorców i rozwiązują ich problemy, to zdecydowaną większość pracy macie już za sobą. Teraz wystarczy tylko skupić się na optymalizacji strategii SEO. Trendy w content marketingu wyłaniają się stopniowo i bardzo naturalnie. Można powiedzieć, że są wypadkową trendów z kilku ostatnich lat, które pozwalają odnieść sukces i są to między innymi:

 • visual content,

 • dobrze przemyślana strategia marketingowa,

 • spersonalizowane e-maile.

Dzisiejszy Content Marketing to sporo wyzwań

Przede wszystkim takich, które wiążą się z przebiciem się przez tak zwany szum informacyjny. Informacyjny szum prowadzi do zmniejszenia lub całkowitego zaniku naszego przekazu - reklamowego i tego z content marketingowych działań. Za dotarcie do potencjalnego odbiorcy odpowiedzialna będzie tu więc strategia dystrybucji treści. Treści? Te muszą nie tylko być mocno zróżnicowane, ale także dopasowane kontekstowo. Do tego powinny mieć możliwość skorzystania z wielu kanałów i możliwości dystrybucyjnych.

Czas, kiedy w mediach społecznościowych zadowalającą sprzedażą skutkowały reklamy w AdWords, już dawno minął. Wynika to między innymi z tego, że Content Marketing działa bardzo słabo albo nie działa wcale, kiedy traktujemy go po łebkach. Parę artykułów na bloga i kilka facebookowych postów po prostu nie zda w tym wypadku egzaminu. Nie od dziś wiadomo, że sukces Content Marketingu nie pojawia się z dnia na dzień. Wymaga zarówno poświęcenia, jak i zasobów oraz dużej dozy cierpliwości.

Jakie są trendy w Content Marketingu?

 • Infografiki, i webinaria i chat-boty oraz wzrost wykorzystania go ich w formatach wideo – to na pewno.

 • Optymalizacja treści pod urządzenia mobilne oraz niezmiennie treści kontekstowe i focus na taktykę. Treści kontekstowe są co prawda wymagające realizacyjnie, ale za to bardzo efektywne. Docierają do odbiorcy jak żadne inne i pomagają budować strategię sprzedaży.

 • Kampanie kontekstowe, które dają również większe szanse na personalizowanie komunikatów.

 • Wzrost znaczenia chatbotów, które rozmawiają z klientami indywidualnymi i które, dzięki usprawnieniom sztucznej inteligencji staną się wkrótce jeszcze bardziej zaawansowane.

 • Personalizacja, czyli komunikacja bezpośrednia. Bardzo dobre rozwiązanie, które pomoże zwiększyć pozytywne doświadczenia odbiorców. Chodzi tu zarówno o działania marketingowe, jak i content marketingowe.

 • Według raportu Nielsena 92% osób wierzy w rekomendację marek. Właśnie dlatego w działaniach marketingowych coraz większą rolę odgrywa również Influencer Marketing. Działa on przede wszystkim pod kątem skupienia uwagi potencjalnych odbiorców.

 • Coraz silniejsza pozycja podcastów.

 • Transmisje na żywo wzbogacane o zawartość interaktywną, taką jak ankiety czy czat z odbiorcami.

Dłuższe wpisy blogowe

Dotychczas ich pozycjonowanie w Google zależało między innymi od częstotliwości i regularności publikacji pod SEO. Okazuje się jednak, że algorytmy „dojrzały” do tego, aby zrozumie dłuższe i lepsze jakościowo teksty. Wkrótce jednak pisanym treściom przyjdzie się zmierzyć z nowym wyzwaniem, jakim niewątpliwie są treści wideo.

Dlaczego warto się skupić na Content Marektingu?


Dzięki niemu Wasza marka zostanie zauważona i doceniona, a to przełoży się na sprzedaż lub popularność. Jak więc skutecznie zwiększyć szansę w naszym wyścigu po uwagę klientów? Po pierwsze warto uświadomić sobie, że Content Marketing to nic innego, jak stale rosnąca gałąź w działaniach digitalowych. Poprzez odpowiednie przygotowanie pozwoli ona zwiększyć zaangażowanie odbiorców oraz pomoże zbudować wśród nich świadomość marki.


Należy również pamiętać, że aby Content Marketing działał skutecznie, poza tymi wszystkimi działaniami, potrzeba przede wszystkim zespołu specjalistów. To oni pomagają wejść w etap kompleksowych realizacji. Dzisiejszy Content Marketing to już bowiem nie tylko copywriting oraz prowadzenie bloga. To swoista hybryda, w której role i zakres obowiązków są zależne od pożądanych efektów biznesowych.


Dobry Content Marketing z pewnością wymaga czasu. Przede wszystkim trzeba pamiętać, by ufać w to, co się robi i – co bardzo istotne - dać sobie czas na wyniki. Wdrażanie strategii, planowanie kampanii, tworzenie treści, design, SEO, marketing w mediach społecznościowych, pozyskiwanie odbiorców, analiza danych, skuteczne mailing oraz research są dziś jednymi z najbardziej poszukiwanych umiejętności.


Content Marketing w praktyce

Jesteśmy odpowiedzialni za codzienne podejmowanie decyzji o tym co, jak i kiedy powinno zostać napisane i opublikowane. Weryfikujmy dane, ponieważ jest to dziś w content marketingu najistotniejsze i przydaje się przy budowaniu długoterminowych relacji i osiąganiu długoterminowych rezultatów. Aby wyprzedzić konkurencję i zwiększyć liczbę konwersji, stale poprawiajmy również swoje umiejętności w zakresie tworzenia spersonalizowanych, angażujących treści, zwłaszcza tych audiowizualnych. Obrazy, infografiki, prezentacje czy content video są znacznie łatwiejsze do przyswojenia oraz prościej i szybciej można się nimi dzielić w mediach społecznościowych. Tworzenie infografik wsparte działaniami e-mail marketingu pozwala z kolei na dotarcie do nowych odbiorców, a także pozyskanie dobrej jakości linków.


Reasumując, tworzenie skutecznego contentu to bardzo dynamiczny i złożony proces. Trzeba uwzględniać w nim potrzeby i oczekiwania klientów oraz skupić się na pozyskiwaniu nowych - tu przyda się kreatywność i skłonność do podejmowania ryzyk.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page